Anasayfa / Genel / Ar-Ge 250 araştırmasında Turkcell, patent sayısıyla liderlik koltuğunda

Ar-Ge 250 araştırmasında Turkcell, patent sayısıyla liderlik koltuğunda

Ar-Ge 250 araştırmasında bu yıl listenin dördüncü sırasına yerleşen Turkcell, Ar-Ge merkezinde alınan patent sayısına göre yapılan sıralamada ise Türkiye’nin lider ismi oldu. Sektörel sıralamada telekomünikasyon firmaları arasında birinci sırada bulunan firma, 2019 yılında aldığı 142 patent ile sektörel sıralamadaki birinciliği ile aynı performansı göstererek bu listenin de başında yer aldı.

Ekonomi ve iş dünyası portalı Turkishtime tarafından uzun süren hummalı çalışmalar sonucunda ortaya çıkan Ar-Ge 250 araştırması bu yıl da Ar-Ge ve yenilikçiliğin her geçen gün daha da derinleştiği Türkiye’de firmaların bu alana yaptığı yatırımların katlanarak arttığını gözler önüne serdi. Firmaların 2019 yılına dair Ar-Ge rakamlarını tüm detaylarını ile ortaya koyan araştırmada bu yıl Ar-Ge merkezinde alınan patent sayısına göre yapılan “İlk 50 Şirket” sıralamasında birinciliğe yerleşen isim Turkcell oldu.

İLK 10’DAKİ PATENT SAYISINDA

TELEKOMÜNİKASYON SEKTÖRÜ AĞIR BASTI

462 milyon 477 bin TL’lik Ar-Ge harcaması ile sektörel sıralamada telekomünikasyon firmaları arasında birinci sırada yer alan Turkcell, 2019 yılında aldığı 142 patent ile sektörel sıralamadaki birinciliği ile aynı performansı göstererek patent sıralamasında da listenin başında yer aldı.

2019 yılında yaptığı Ar-Ge harcaması ile (175 milyon 252 bin TL) sektörel sıralamada Turkcell’den sonra ikinci sırada yer alan Netaş Telekomünikasyon A.Ş., konu patente gelince bu kategoride de benzer bir performans gösterdi. Firma 2019 yılında aldığı 36 patent ile Turkcell’in ardından ikinciliğe yerleşti. Netaş geçtiğimiz yıl patent sıralamasında listenin 12’nci sırasında yer alıyordu.

Geçtiğimiz yıl listenin beşinci sırasında bulunan Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. bu yıl aldığı 33 patent ile sıralamada üçüncü oldu. Bu yıl elektronik sektöründe en fazla Ar-Ge harcaması yapan Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş., aldığı 32 patent ile patent sıralamasında dördüncü sırada kendine yer buldu.

Patent sıralamasında geçtiğimiz yılla kıyasladığında sıçrama yaşayan isim BSH (Bosch/Siemens) Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş. oldu. Geçtiğimiz yıl bu kategoride 24’üncü sırada yer alan firma, bu yıl yapılan değerlendirmede ise aldığı 25 patent ile beşinciliğe yerleşti. BSH’ı sırasıyla; Anadolu Isuzu Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (25), Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (23), Tırsan Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş (23), MAN Türkiye A.Ş. (16) ve Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (15) takip etti.

Birinci sırada yer alan Turkcell ve ikinci sırada bulunan Netaş’ın aldığı patent sayısından da anlaşıldığı üzere Ar-Ge 250 araştırmasının 2019 yılında alınan patent sayısına göre yapılan sıralamasında, ilk 10’da telekomünikasyon sektörünün ağırlığı hissedildi.

2019 YILINDA AR-GE MERKEZİNDE ALINAN PATENT SAYISINA GÖRE İLK 10 ŞİRKET

Sıra Firmanın Unvanı Alınan patent sayısı
1 Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. 142
2 Netaş Telekomünikasyon A.Ş. 36
3 Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 33
4 Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. 32
5 BSH (Bosch/Siemens) Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş. 25
6 Anadolu Isuzu Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. 25
7 Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. 23
8 Tırsan Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. 23
9 MAN Türkiye A.Ş. 16
10 Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. 15

TASARIM TESCİLİNDE

BURSALI TEKSTİL DAMGA VURDU

Ar-Ge merkezinde tescil edilen tasarım sayısına göre firmaların performansını da ortaya koyan araştırmada; bu kategorinin lider ismi Bursalı Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş. oldu. Geçtiğimiz yıl bu kategoride beşinci sırada olan firma, bu yıl dört basamak yukarı çıkarak, Ar-Ge merkezinde tescil ettirdiği 259 tasarım ile listenin zirvesine yerleşmeyi başardı. Bursalı Tekstil’in ardından listenin ikinci sırasında bulunan isim Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. 2018 yılında Ar-Ge merkezinde tescil ettirdiği 23 tasarım ile söz konusu listenin 27’nci sırasında olan firma, 2019 yılına gelindiğinde bu alandaki performansını yaklaşık sekiz kat artırarak 161 tasarım tescili ile listede ikincilik koltuğuna oturan isim oldu. 2019 yılında yaptığı Ar-Ge harcaması ile listenin sonlarında (490.) kendine yer bulan Merkez Çelik San. ve Tic. A.Ş., konu Ar-Ge merkezinde tescil edilen tasarım sayısına geldiğinde çok daha başarılı bir performans ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl 11 tasarım tescili ile listenin 45’inci sırasında adını geçiren firma, bu yıl 81 tasarım tescili ile üçüncü olarak bu alanda ciddi bir sıçrama yaşadığını rakamlarla ortaya koymuş oldu.

2019 YILINDA AR-GE MERKEZİNDE TESCİL EDİLEN TASARIM SAYISINA GÖRE İLK 10 ŞİRKET

Sıra Firmanın Unvanı Tescil edilen tasarım sayısı
1 Bursalı Tekstil San. ve Tic. A.Ş. 259
2 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. 161
3 Merkez Çelik San. ve Tic. A.Ş. 81
4 Çilek Mobilya San. ve Paz. Tic. A.Ş. 60
5 Silverline Endüstri ve Ticaret A.Ş. 58
6 Seranit Granit Seramik San ve Tic. A.Ş. 47
7 Kale Oto Radyatör San. ve Tic. A.Ş. 45
8 AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. 40
9 Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 38
10 Kütahya Porselen Sanayi A.Ş. 35

TESCİL EDİLEN FAYDALI MODELDE

ASELSAN FARKI

Ar-Ge 250 araştırması kapsamında bu yıl firmaların Ar-Ge merkezleri aracılığıyla tescil ettirdikleri faydalı modellerin sayıları da ortaya konuldu. Yapılan araştırmaya göre Ar-Ge merkezinde en çok faydalı model çıkaran şirketlerin başında savunma sanayinin devi Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. geliyor. Bu yıl yaptığı Ar-Ge harcaması ile listenin ikinci sırasında bulunan firma, Ar-Ge merkezinden çıkardığı 14 faydalı model ile bu listenin zirvesinde yer aldı. Aselsan’ı 10 faydalı model ile Estaş Eksantrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. takip ederken, listenin üçüncü sırasında yer alan isim ise 9 faydalı model ile Korkmaz Mutfak Eşyaları San. ve Tic. A.Ş. oldu. Tescil ettirdiği 5 faydalı model ile Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. ise listenin dördüncü sırasına ismini yazdırdı.

2019 YILINDA AR-GE MERKEZİNDE TESCİL EDİLEN FAYDALI MODEL SAYISINA GÖRE İLK 10 ŞİRKET

Sıra Firmanın Unvanı Tescil edilen faydalı model sayısı
1 Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 14
2 Estaş Eksantrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. 10
3 Korkmaz Mutfak Eşyaları San. ve Tic. A.Ş. 9
4 Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş. 5
5 De-Ka Elektroteknik San. ve Tic. A.Ş 5
6 Kayhan Ertuğrul Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. 4
7 Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. 4
8 Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş. 3
9 Tırsan Kardan San. ve Tic. A.Ş. 3
10 Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş 3

Raporla İlgili Linkler;

Ar-Ge 250 Sıralaması; http://www.turkishtimedergi.com/arge250/

Patent İlk 50: http://www.turkishtimedergi.com/arge250/patent-ilk-50.html

Tasarım Tescil İlk 50 : http://www.turkishtimedergi.com/arge250/tasarim-tescil-ilk-50.html

Marka Tescil İlk 50: http://www.turkishtimedergi.com/arge250/marka-ilk-50.html

Faydalı Model Tescil İlk 50: http://www.turkishtimedergi.com/arge250/marka-ilk-50.html

Ar-Ge 250 Rapor Yayın Pdf: http://www.turkishtimedergi.com/arge250/pdf/arge-250-2019.pdf

Ar-Ge 250 Araştırma Raporu Hakkında:

Turkishtime tarafından hazırlanan Ar-Ge 250 araştırma raporu; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı Ar-Ge merkezine sahip firmaların Ar-Ge 250 araştırması kapsamında yaptıkları bildirimler ile Türkiye ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma tarafından verilen bilgiler ve Borsa İstanbul şirketlerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptıkları açıklamalardan yola çıkılarak hazırlandı. Araştırmanın temeli ise; firmaların 2019 yılında Ar-Ge harcamaları, 2020 yılı için planlanan Ar-Ge harcamaları, Ar-Ge personel sayısı, 2019 yılında Ar-Ge merkezlerinde alınan; patent sayısı, faydalı model sayısı, tasarım tescil sayısı, marka sayısı ve 2019 yılı Ar-Ge desteklerinden yararlanma oranı oluşturdu. 2016 yılı Ar-Ge 250 araştırmasına ve geçtiğimiz yılların araştırmalarına www.turkishtimedergi.com adresinden ulaşılabiliyor.

Diğer Haber

Motorine indirim geliyor

Akaryakıt sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir