Anasayfa / Genel / Bakırda dikkat çeken düşüş serisi

Bakırda dikkat çeken düşüş serisi

Bakır, talebin durgun seyrettiği ortamda arzın artacağı beklentisiyle Nisan ayından bu yana en uzun kayıp serisini dördüncü güne taşıdı.

Fiyatlarda Kongo’daki gelişmelerin de önemli etkisi söz konusu.

Kongo’da madenlerde biriken milyarlarca dolar değerindeki bakır ve kobaltın, ücretlere ilişkin anlaşmazlığın çözülmesinin ardından daha hızlı bir şekilde sevk edilmesi bekleniyor.

Araştırmacı Mysteel bir notunda, ilave arzın, halihazırda mevsimsel bir talep durgunluğu yaşayan Çin spot piyasasında primlerin düşmesine yol açabileceğini söyledi. Kongo’dan gelen bakırın bu ay içinde Çin’e ulaşmaya başlayabileceği belirtildi.

Çin’in zayıf toparlanması bu yıl bakır üzerinde baskı yaratmıştı. Dünyanın en büyük metal ithalatçısı olan Çin’in Pazartesi günü açıklanan ve beklentilerin altında ikinci çeyrek büyümesi de fiyatlarda ekstra aşağı yönlü etki oluşmasına neden olmuştu.

Bakır fiyatları LME işlemlerinde ton başına 8 bin 430 dolardan fiyatlandı. Perşembe gününden bu yana yaşanan düşüş yüzde 3’e ulaştı.

Diğer Haber

Teknoloji devlerinden seçimlerde aldatıcı yapay zeka içerikleriyle mücadele sözü

Adobe, Amazon, Google, IBM, Meta, Microsoft, OpenAI, TikTok ve X'in de aralarında bulunduğu 20 teknoloji şirketi, dünya genelinde bu yıl düzenlenecek seçimlerde yapay zekanın aldatıcı şekilde kullanımına karşı birlikte mücadele etme taahhüdünde...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir