Anasayfa / Genel / Böyle giderse denizde balıktan çok plastik olacak

Böyle giderse denizde balıktan çok plastik olacak

Gittikçe artan plastik atıklar balıkların yaşam alanını ele geçiriyor.

Uzman raporlarına göre, denizlerde 150 milyon tondan fazla plastik bulunduğu tahmin ediliyor… Bu kirlilikten, su canlılarının, ardından da insanların olumsuz etkilendiğine dikkati çeken uzmanlar, “acil önlem alınmalı” diyor.

Uzman raporlarına göre denizlerde 150 milyon tondan fazla plastik bulunduğu tahmin ediliyor. Örneğin, Marmara Denizi’ndeki her 10 çöpün 1 tanesi plastik. Karadeniz’deki her 10 çöpün 5’i plastik.

Böyle giderse 2025’te denizlerde 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik, 2050’de ise balıktan çok plastik olmasından korkuluyor.

Denizlerin plastik istilasına uğramalarının diğer nedeni tekneler. Pahalı yatlar atıklarını denize atıyor bu da hızla devam ederse ciddi sorunlara yol açacak.

Tekne atıklarına mavi kart düzenlemesi

Türkiye’nin denizlerini korumak için 2 yıldır yoğun bir çalışma başlatıldığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, İzmir’in Çeşme ilçesindeki marinayı gezdi. Birpınar, tekne atıklarının denizleri kirletmesini önlemek için başlattıkları Mavi Kart uygulamasını anlattı.

Birpınar,  tekne sahibi vatandaşların teknesinde tuvalet,lavabo varsa o sıvı atıkları belli aralıklara kıyıdaki sisteme verdiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

“Atığı verdiğini mavi kart sistemiyle belgeliyorlar.Biz bakanlığımızda da bu sistemi görüyoruz.Eğer o tekne sıvı atıklarını vermemişse,bu kadar zamandır denizdesin, atıklarını ne yaptın diye soruyorlar.Eğer cevap vermiyorsa, o tekneleri cezalandırıyoruz.Milyon dolarlık teknelerle gezip ondan sonra da gezdiği denizi kirletmek,medeni bir davranış değil.”

İstanbul Çevre Konseyi Kurucu Genel Sekreteri Zafer Murat Çetintaş, denizlerdeki plastik atıkların su canlılarını ve sonra da insanları etkilediğine dikkat çekerek, plastik atıkların balıkların yaşamsal alanlarını tehdit ettiklerini,balıkların plastikleri gıda zannedip yuttuklarını belirtti.

Çetintaş, bunun insanlara geçtiğini ve insanlarında etkilendiklerini belirterek, “Uzun vadede etkileniyor  insanlar bunun farkında değiller, denizlerden doğal olarak faydalanmak istiyorsak kirletmemeliyiz.Denizler yaşam kaynağımızdır.Bizim geleceğimiz protein kaynağımız,bunu iyi korumak lazım” dedi.

Kaucukdergisi.com

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Credit Suisse’e ‘sızıntı’ davası 

İsviçre Federal Başsavcılığı, 2022'de Credit Suisse’e veri sızıntısıyla ilgili ceza davası açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.