Anasayfa / Genel / Gram altında yeni rekor

Gram altında yeni rekor

Altın, ABD’de Cuma günü yayımlanan tüketici güven endeksinin 22 ayın zirvesinde gelmesinin Fed’in enflasyonu dizginlemek için daha fazlasını yapması gerekebileceğini göstermesinin ardından, yatırımcıların ABD’de faizlerin daha erken zirveye ulaşacağı konusundaki iyimserliği yeniden gözden geçirmesiyle yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.955 dolardan işlem görüyor. Gram altın tarafında ise yeni rekor seviye görüldü. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın sabah saatlerinde rekor seviyeleri test etmesi sonrası yeni tarihi zirvesi olan 1.657 TL’ye ulaştı.

ABD’de Tüketici Güveni, Temmuz ayı başlarında neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine çıkarak tahvil getirilerinin fırlamasına neden oldu. Değerli metal daha fazla faiz artışı ihtimalinden kaynaklanan baskıyla karşı karşıya kalmaya devam ederken yaşanan güçlü ralli faiz getirisi olmayan spot altının üzerinde baskı oluşturmasına neden oldu.

Swap fiyatlamaları, Fed’in bu ayın sonlarında yapacağı toplantıda faizler 25 baz puan daha artıracağı yönündeki beklentilerin neredeyse tamamen kesinleştiğini gösteriyor.

Yine de spot altın, geçtiğimiz hafta zayıf dolar ve enflasyonun yavaşladığına işaret eden verilerle yüzde 1,6 yükselerek Nisan’dan bu yana en iyi haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Diğer Haber

Cevdet Yılmaz: Enflasyonda yıl ortasından itibaren belirgin düşüş göreceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, enflasyonun bu yılın ortasından itibaren düşüşe geçeceğini belirtti. Yılmaz “2026'da ise tek haneli rakamlara tekrar ulaşacağız.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir