Anasayfa / Genel / Günlük hayatta sıkça karşılaştığınız ürünlerin kauçuktan yapıldığını biliyor musunuz?

Günlük hayatta sıkça karşılaştığınız ürünlerin kauçuktan yapıldığını biliyor musunuz?

Günümüzün modern dünyasında kauçuğun olmazsa olmaz bir yeri vardır. Çok geniş bir kullanım alanı olan kauçuk günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız ürünlerin yapımında kullanılıyor.

Kauçuk, bazı tropikal bitkilerin öz suyundan ya da petrol ve doğal gazdan imal edilen esnek bir madde. Ağaçların öz suyundan üretilene doğal kauçuk, petrol ürünlerinden üretilene sentetik kauçuk denir. Her iki tür de çok yönlü maddelerdir.

Colomb öncesi güney ve orta Amerika halkı kauçuğu top, kap, ayakkabı ve su geçirmeyen kumaş olarak kullanırlardı. Mayalar ayaklarını bir lateks karışımına batırarak yaparlardı ayakkabılarını. Kauçuk aynı zamanda taş ve metal aletlere tahta sap monte etmede kullanılırdı. Mezoamerikanlar vulkanizasyonu bilmediklerinden benzer sonuçları elde edebilmek için bazı organik metotlar geliştirmişlerdi. Ham lateksi bazı bitki özleriyle karıştırıyorlardı (çoğunlukla Ipomoea alba). Brezilyalı yerliler kauçuktan su geçirmez kıyafet yapabileceklerini öğrenmişlerdi.

Kauçuk mamullerini işte, evde, oyunda, sporda ve seyahat ederken; otomobillerde, trenlerde ve uçaklarda güvenlik ve konfor için kullanırız. Endüstride kauçuk bant, kayış, hortum, araç lastiği, conta ve binlerce farklı malzemenin imalatında kullanılır.

Kauçuğun çok geniş bir kullanım alanı vardır. Ev yaşantısından, endüstrinin çeşitli alanlarına kadar çeşitlilik gösterir, yarı mamulden nihai ürüne kadar. Araç lastiği sektörü en çok kauçuk tüketen sektördür.

Kauçuk kullanımı, karayolu ulaşımının gelişmesiyle büyük artış göstermiştir. Önce bisikletler olmak üzere sırası ile otomobillere, kamyonlara, uçaklara, traktörlere ve hafriyat makinalarına teker yapımında kullanılmaktadır. Bundan başka su geçirmez giyecekler, ayakkabı, eldiven, sıhhi eşyalar, döşeme malzemesi oyuncak ve şişme yatak gibi birçok malzemenin üretiminde kullanılmaktadır. Kauçuk eriyiğinden yapıştırıcı olarak istifade edilmektedir

Kauçuğun yoğun biçimde kullanıldığı diğer ürünlerden bazıları şöyledir: konveyör bant, kayışlar, hortum, conta, ayakkabı tabanı ve körük. Tıbbi ve endüstriyel eldivenler de kauçuk ürünleridir. Ayrıca kauçuktan çeşitli yapıştırıcı türleri de üretilmektedir.

 

Harika Şebnem KARABIYIK

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Reel efektif döviz kuru Mayıs’ta geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayına ilişkin reel efektif döviz kurunu yayımladı. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru bu dönemde geriledi. ÜFE bazlı döviz kurunda artış görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir