Anasayfa / Genel / İKMİB’de İlk Kez Gençlik Komitesi ve Kadın Kimya İhracatçıları Komitesi Kuruldu

İKMİB’de İlk Kez Gençlik Komitesi ve Kadın Kimya İhracatçıları Komitesi Kuruldu

Kimya ihracatçılarının çatı kuruluşu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), hem genç kimyacıları hem de kadın kimya ihracatçılarını bir araya getirmek, yeni bir farkındalık yaratarak sektördeki sinerjiyi yükseltmek amacıyla “İKMİB Gençlik Komitesi”ni ve “İKMİB Kadın Kimya İhracatçıları Komitesi”ni kurdu.

Yaklaşık 7 bini aktif olmak üzere 12 bin ihracatçıya ev sahipliği yapan İKMİB, 16 alt sektörü ile otomotivden tekstile, savunmadan gıdaya 27 sektöre hammadde ve yarı mamul sağlayarak ülke ekonomisine büyük bir katma değer sağlıyor. Bu kapsamda, kimya sektöründe ihracat yapan firmaların ihracatının artması, yeni pazarlara ulaşması ve ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi ile ürünlere rekabet gücü kazandırılması amacıyla birçok faaliyet gerçekleştiriliyor.

Öncü uygulamalara imza atan İKMİB tarafından gençlere ve kadınlara yönelik komite oluşturularak bir ilk daha gerçekleştirildi. Şimdiye kadar Boya Sektörü Komitesi, İlaç Sektörü Komitesi, Kauçuk Sektörü Komitesi, Kozmetik, Temizlik ve PL Sektörü Komitesi, Madeni Yağlar Sektörü Komitesi, Medikal Sektörü Komitesi, Plastik Sektörü Komitesi ve Yayın Kurulu Komitesi olmak üzere toplamda 8 çalışma grubu bulunan İKMİB’de Ekim ayı itibariyle “Gençlik Komitesi” ve “Kadın Kimya İhracatçıları Komitesi” olarak iki yeni komite daha kuruldu.

İKMİB bünyesinde yer alan ve alt sektörlere dair daha etkin ve verimli çalışma yapabilmek adına oluşturulmuş birer çalışma grubu olan alt sektör komiteleri ile sektörün sorun ve çözüm önerileri değerlendirilirken, sektörün gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar yapılıyor. Birlik üyesi firma temsilcilerinin katılabildiği komite toplantılarında İKMİB tarafından gerçekleştirilen ve gelecek dönemde planlanan faaliyetler ile sektörel gelişmeler hakkında bilgi paylaşımı yapılıyor.

Adil Pelister: “Daha fazla gence ulaşmak istiyoruz”

İlk toplantısını dijital olarak gerçekleştiren Gençlik Komitesi’nde genç kimyacılarla bir araya gelen İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünü doğru bir şekilde anlatabilmek, çalışılabilecek alanlar hakkında bilgi alışverişinde bulunabilmek, üniversite öğrencilerinin ve yeni mezunların sektörle ilgili düşüncelerini ve beklentilerini öğrenmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirecek komiteye daha fazla gencin katılması için çağrıda bulundu.

Pelister, “Gençlerimizin sektörümüzün gelişimine büyük katkı sağlayacağına inancımız tam. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin her zaman yanındayız ve destekliyoruz. Bu kapsamda iş birliğimizin devamı ve sürekliliğinin sağlanması adına İKMİB bünyesinde oluşturduğumuz ‘Gençlik Komitesi’ne katkılarınızı bekliyoruz” dedi.

Kimya sektörünün kadın yöneticileri bir araya geldi

İKMİB Kadın İhracatçıları Komitesi’nin ilk toplantısında kimya sektöründe faaliyet gösteren kadın ihracatçılar ile bir araya gelen Pelister, kimya sektöründe kadınların daha fazla yönetimde yer alması ve daha çok söz sahibi olması gerektiğini vurguladı. İKMİB Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu tanışma toplantısı dijital olarak gerçekleştirildi.

“Kimya sektörümüzde kadın ihracatçılarımızın daha aktif rol almalarını destekliyoruz”

Kimya sektöründeki kadın ihracatçıları bir araya getirmek, kadın girişimci ve ihracatçı sayısını artırmak üzere “İKMİB Kadın İhracatçıları Komitesi”ni kurduklarını söyleyen Pelister, “Kadın ihracatçılarımız sektörümüz için büyük bir güç oluşturacak. Yönetimde daha fazla olmaları gerektiğine inanıyoruz. Kadınlarımızın olduğu her yerde bir disiplin var ve sonuç odaklı işlere imza atılıyor. Biz de İKMİB olarak sektörümüzde kadın ihracatçılarımızın daha aktif rol almalarını destekliyoruz ve bunun için her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kimyanın farklı alt sektörlerinde çalışan kadınların katılımıyla oluşan komitenin, kadın girişiminin yaygınlaştırılması, kadın istihdamına katkıda bulunulması ve ihracatın artırılması konularına katkı sağlaması amaçlanıyor.

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir