Anasayfa / Genel / Kauçuk Derneği’nden duyuru

Kauçuk Derneği’nden duyuru

Kauçuk Derneği tarafından Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerine yapılan veya yapılacak ihracatların tehlikeye girmemesi amacıyla sanayicilerin söz konusu tüzüklerden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olacak bilgiler paylaşıldı.

Kauçuk Derneği,İMMİB İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nden alınan bilgileri üyelerine duyurdu.

Duyuruda,Avrupa Birliği Üye Ülkeleri ile Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn’dan oluşan Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) pazarına, yılda ortalama 1 ton ve üzerinde giren her tür kimyasalın ‘kayıtlı’ olmasını öngören Reach Tüzüğü kapsamında Kayıt, Değerlendirme, İzin ve Kısıtlama gibi süreçlerindeki gelişmelerin takibininn önemli olduğu belirtilmiştir.

REACH Tüzüğü kapsamında, AB pazarına arz edilecek kimyasalların yılda 1 ton eşiğine ulaştığı takdirde Avrupa Kimyasallar Ajansı’na (ECHA) kaydedilmesi gerekmektedir. Tüzük kapsamında tek başına ihraç edilen kimyasal ham maddelerin yanısıra karışım içinde veya ‘tasarlanmış salınım’ yapan eşyaların içindeki ham maddeler de kayıt kapsamındadır.

REACH Tüzüğü esas olarak kimyasal ham maddelerle ilgili kuralları belirler. Ancak bunlar,üretilen eşyaların da içinde yer aldığından, eşya üreticilerinin de ilgili kuralları takip edip uymaları gerekir.

Bir diğer uyarı da CLP Tüzüğü kapsamında, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde kimyasal madde ve karışım üreten veya ithal eden firmaların bu madde ve karışımları  tüzük usul ve esaslarına göre sınıflandırma,etiketleme ve ambalajlama yükümlülüğü bulunuyor.

CLP Tüzüğü,tehlikeli madde ve karışım ihracatı yapan firmaları yakından ilgilendiren yükümlülükler getiriyor. 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren uygulamada olan Biyosidal Ürünler Tüzüğü ise Birlik bazında harmonizasyonun sağlanması, insan ve çevre sağlığının korunması, biyosidalle işlem görmüş eşya yönetimi için ilgili şartların belirlenmesi, AB pazarına sürülecek biyosidal ürünler için detaylı prosedürlerin ve denetim mekanizmasının kurulmasını hedefleniyor.

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Motorine indirim geliyor

Akaryakıt sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir