Anasayfa / Genel / Kauçuk Hammadde Temininde Alternatif Çözüm

Kauçuk Hammadde Temininde Alternatif Çözüm

Kauçuğa olan ihtiyacın artış göstermesi, üreticileri yeni hammadde kaynağı arayışına itti. Son dönemlerde araştırmaların yoğunlaştığı bitkilerden biri Guayule.
Kauçuk hammaddesi klasik olarak ekvator kuşağında yer alan ülkelerden ama özellikle de Uzak Doğu Asya’dan temin ediliyor. Bugün dünyada üretilen doğal kauçuğun çok büyük bir kısmı Uzak Doğu Asya’dan geliyor. Kauçuk üretilen diğer bölgeler ise Hindistan, Çin, Orta Afrika tropikal kuşağı ve Orta ve Güney Amerika.
Doğal kauçuğun ana kaynağı uzun bir müddet Hevea ağacı olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Kauçuğa olan ihtiyacın yıldan yıla artması, Güney Amerika’da ortaya çıkan ve Hevea ağaçlarını etkileyen bir mantar hastalığının Uzak Doğu Asya’ya sıçrama olasılığı araştırmacıları yeni kaynaklara yönelmesine sebep oldu.
Bu çerçevede son yıllarda iki bitki üzerine araştırmalar yoğunlaştı. Bunlardan birincisi daha çok Kazakistan’da yetişen Rus Karahindiba (Taraxacum kok-saghyz) bitkisi. Diğeri ise Meksika çöllerinde keşfedilen Guayule (Parthenium argentatum Gray). Bu bitkiden kauçuk elde etme yolunda son yıllarda önemli çalışmaların yapılıyor.
Özellikle içerdiği lateks oranı, elde edilen lateksin anti alerjik olması, uygun iklimlerde kolay yetiştirilebilir bu bitki üzerinde araştırmaların yoğunlaşmasına sebep oldu. Çeşitli Amerikan ve Alman lastik üreticilerinin bu konuda çalışma yaptıkları, hatta deneme üretimine geçtikleri biliniyor. Ancak hala kat edilecek çok yol bulunuyor.
Guayule üzerine dünyada en çok bilgi sahibi kuruluşlardan biri de merkezi Paris’te bulunan CIRAD. Açılımı, Uluslararası Tarım Araştırma ve Geliştirme Merkezi olan CIRAD, 10 yılı aşkın bir süredir Araştırmacı Serge Palu önderliğinde Guayule üzerine çalışmalar yapıyor. Palu, Guayule üzerine yapılan çalışmalarda önemli mesafeler alındığını, önümüzdeki 5 yıl içerisinde kauçuk hammaddesi olarak Guayule’ün endüstride yaygın olarak kullanılabileceğini belirtti.
OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi de 2014 yılı sonundan itibaren bu bitkinin ülkemizde üretimi amacıyla çalışmalar yürütüyor. Küme Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca bu çerçevede Haziran ayında CİRAD’ın Fransa’nın Monpellier şehrinde bulunan merkezinde temaslarda bulundu ve taraflar Kümenin, projenin bir parçası olması konusunda mutabakata vardı.
Türkiye’de uygun alanlar
Akdeniz ikliminde yetişebilen bu bitkinin, ülkemizde üretilebilir olup olmadığı konusunda Mersin Erdemli’de bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile ön temaslar gerçekleştirildi. Ağustos ayı sonunda Enstitü yetkilileri ile bir araya gelinip konu protokole bağlanacak ve görev dağılım gerçekleştirilecek.
Ülkemizin güneyinde, Mardin’den Ege Bölgesi’ne kadar olan bölge, Guayule tarımı için uygun görülüyor. Yetiştirme ve hasat kolaylığı ön planda olan bitki üzerine yapılan çalışmaların olumlu sonuçlanması durumunda, Türkiye’ye çok değerli bir tarım ürünü kazandırılmış olacak. Bu sayede, tüm dünyada talep edilen yeni bir ürüne sahip olmak ve yılda 2 milyar ABD Doları’ndan fazla döviz harcanarak gerçekleştirilen hammadde ithalatı durması hedefleniyor.
İçerdiği lateks oranı, elde edilen lateksin anti alerjik olması, uygun iklimlerde kolay yetiştirilebilir bitki olan Guayule üzerinde araştırmaların yoğunlaşmasına yol açtı. OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, Akdeniz ikliminde yetişebilen bu bitkinin ülkemizde üretilebilir olup olmadığı konusunda çalışmalar yürütüyor.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Resmi Gazete’de bugün (3.02.2023)

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik, genelge ve tebliğler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.