Anasayfa / Genel / Kauçuk yapraklarının üzerinde resim yaptı

Kauçuk yapraklarının üzerinde resim yaptı

MUĞLA’nın Datça ilçesinde deniz canlılarının kalıntılarını kullanarak yaptığı tablo ve heykellerle tanınan ressam Nedim Celkan (73), kauçuk yapraklarının üzerinde resim yaptı.

Tuval olarak kauçuk yapraklarını seçen ressam Celkan, uzun yıllar sinema afişleri ve matbaa ressamlığı yaptıktan sonra balıktan ahtapota, deniz kabuklarından su yosunlarına kadar pek çok deniz canlısından tablo ve heykeller yaptı.

Tablo ve heykellerinde ana malzeme olarak kullandığı deniz ürünleri azalınca kauçuk bitkisi yaprakları üzerine denemeler yaptığını ifade eden Celkan, “Başlangıçta nasıl bir sonuç ortaya çıkacağını bilmiyordum. Kauçuk yaprakları üzerine, bir dizi işlemin ardından resimler yapmaya başladım. Sonuç beni mutlu etti. Çevremdekiler de beğendi. Yaprağın her iki yüzüne resimler yapıyorum. Böylece, tabloların sergileneceği ev ve işyerlerinin değişen dekorlarına uygun olarak, farklı yüzleri kullanmak mümkün oluyor. Veya içinde bulunduğunuz mevsime göre, kar manzarası yerine yaprağın arka yüzündeki bahar manzarasını çevirip, ortamı değiştirebiliyorsunuz” diye konuştu.

Datça Belediyesi Liman Sanat Galerisi’nde, 19 Ağustos’a kadar açık kalacak sergide; sanatçının, kauçuk yaprakları üzerine yaptığı tabloların yanı sıra hediyelik ve süs eşyalarından oluşan 110 adet çalışması yer alıyor.

(Habertürk)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir