Anasayfa / Genel / Küresel piyasalarda ‘merkez bankaları’ maratonu

Küresel piyasalarda ‘merkez bankaları’ maratonu

Wall Street endeksleri ABD’de açıklanan güçlü verilerin Fed’den daha agresif sıkılaştırma beklentilerini desteklemesiyle geçen hafta sert düşüş kaydetti.

Hafta boyunca S&P 500 endeksi yüzde 4,77, Nasdaq 100 yüzde 5,77 geriledi. Fed kararının beklendiği yeni haftanın ilk işlem gününde ABD Borsaları vadeli işlemlerde düşmeye devam ediyor.

ABD 2 yıllık tahvil getirisi Cuma günü 2007’den bu yana en yüksek seviyeyi test ederken, tahvil getirileri günlük bazda değişim göstermeden kapanmıştı.

Geçen hafta yüzde 0,77 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi, bu sabah yüzde 0,2 artışla güçlü seyrini sürdürüyor.

Bugün Kraliçe II. Elizabeth’in cenazesi nedeniyle İngiltere’de, Yaşlılara Saygı Günü nedeniyle de Japonya’da piyasalar kapalı olacak.

Çin 21 milyon nüfuslu Chengdu kentinde sıfır Kovid politikası kapsamında uygulanan iki haftalık sokağa çıkma yasağını kaldırdı. Yuan ise doların küresel piyasalarda güçlenmesiyle düşüşünü 5. haftaya taşıdı.

Çin CSI 300 dalgalı seyrederken, Hong Kong Hang Seng yüzde 1’e yakın ekside.

Yoğun merkez bankası takvimi

Bu hafta Fed ve BOE dahil çok sayıda merkez bankasının enflasyonla mücadele kapsamında toplamda 500 baz puanın üzerinde faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

İlk karar salı günü İsveç Merkez Bankası Riksbank’tan gelecek, ardından Çarşamba günü Fed kararı açıklanacak. Diğer kararlar için gözler perşembe gününe çevrilecek.

Riksbank, Fed, Güney Afrika Merkez Bankası’nın 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor. Endonezya’da 25, Norveç ve Filipinler’de 50, Tayvan’da 12,5 baz puan artış beklentisi söz konusu. Kraliçe Elizabeth’in hayatını kaybetmesi nedeniyle geçen hafta ertelenen İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantısı da perşembe gerçekleşecek.

BOE’den 50 baz puanlık artış bekleniyor. İsviçre Merkez Bankası’nın eksi yüzde 0,25 seviyesindeki politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 0,50’ye yükselterek, eksi faiz uygulamasını sonlandıracağı tahmin ediliyor. Japonya ve Brezilya Merkez bankalarının ise faizleri sabit tutacağı öngörüsü hakim.

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir