Anasayfa / Genel / Orası en yüksek biyo bazlı polimer kapasitesine sahip

Orası en yüksek biyo bazlı polimer kapasitesine sahip

Alman merkezli nova-Institute, biyo bazlı polimer pazarındaki eğilimler hakkında yeni bir pazar raporu yayınladı.

2017 yılında, biyo bazlı polimerlerin dünya çapındaki kapasiteleri 4.6 milyon tona ulaştı. 2022 için ise tahmin edilen rakam 5 milyon ton oldu. 2017 ile 2022 arasında % 10’luk büyüme ile Avrupa, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla en yüksek biyo bazlı polimer kapasitesine sahip bölge olarak ön plana çıkmaktadır.

Araştırmacılara göre, biyo bazlı polimerlerin üretim kapasiteleri, petrokimyasal polimerler ile aynı orandadır ve yılda yaklaşık % 3 ila 4 oranında büyümeye devam etmektedir. Biyolojik bazlı polimerlerin toplam polimer pazarındaki pazar payı ise yaklaşık % 2 civarındadır. Rapora göre biyo bazlı polimerlerin gelişimi önemli ölçüde farklılaşmaktadır. Örneğin biyo-PET’in önceki tahminlere göre büyüme oranı oldukça yavaşlamış hatta durmuştur. PLA gibi birçoğu da sabit ya da biraz artan kapasiteler göstermekte. PHA, PEF, biyo-PE ve biyo-PP gibi bazı biyo bazlı polimerler için, geleceğe yönelik beklentiler oldukça olumludur. Genel olarak piyasa ortamını, düşük ham petrol fiyatları, az politik destek ve kısmen düşük kapasite sınırlandırmaktadır.

(Chemlife)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir