Anasayfa / Genel / Plastik poşet ücretli oldu kullanımı %86 azaldı!

Plastik poşet ücretli oldu kullanımı %86 azaldı!

İngiltere’de 2015 yılından bu yana tek kullanımlık plastik poşet ücretle satılıyor. Halkın baştan beri memnuniyetle karşıladığı bu uygulama sayesinde plastik poşet kullanımı %86 oranında azaldı.

Uygulamanın başlamasından itibaren poşetler 5 penny (0.05 İngiliz sterlini, 0.32 TL) ücret karşılığında isteyen tüketicilere veriliyor. Ücret oldukça düşük olmasına karşın tüketicileri ihtiyacı kadar almaya yönlendiriyor ve gereksiz poşet kullanımını sınırlandırıyor.

Resmi rakamlara göre İngiltere’deki 7 büyük perakende zinciri 2014 yılında 7.6 milyar tek kullanımlık poşet vermiş. Yaklaşık tahminlere göre 2017 – 2018’de bu sayı 1 milyarın biraz üzerine çıktı.

Uygulamanın açıkça başarılı olması nedeniyle çevreciler benzer bir uygulamanın plastik şişelere ve tek kullanımlık kahve bardaklarına da getirilmesini talep ediyor.

İngiltere Çevre ve Köyişleri Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, 2017 – 2018 döneminde kullanılan poşet sayısının 2016 – 2017 döneminden 289 milyon daha az olduğunu gösteriyor.

Ayrıca kişi başı torba kullanım sayısının aynı dönemler arasında 38’den 32’ye gerilediği biliniyor.

(Gıdahattı)

Kaucukdergisi.com

 

Diğer Haber

Motorine indirim geliyor

Akaryakıt sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir