Anasayfa / Genel / Saray’ın Çevresi’indeki Dolamit taşı 1.5 milyon lira

Saray’ın Çevresi’indeki Dolamit taşı 1.5 milyon lira

Mimarlar odası ,TOKİ’nin ” maliyetler açıklanırsa ekonomi zarar görür ”açıklmasının gerçeği yansıttığını ifade etti.
Saray’ın çevresinde peyzajda bulunan 490 dolomit taşının,çıkarılması,işlenmesi ve işçiliği ile 1.5 milyon liraya mal olduğunu iddia etti.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,” kaçak sarayın maliyetini Maliye bakanının açıklmasına göre 1 milyar 370 milyondan fazla olduğunu biliyoruz ,ısrarla gerçek meliyetleri ,kalem kalem açıklamaktan kaçınıyorlar.Oysa biz TOKİ’nin açıklanırsa ekonomi zarar görür dediği büyüklükte bir maliyetin olduğunu düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şube başkanı Tezcan Karakuş Candan ,avluya döşenen dolomit ve Ege Bordo tamburlu taşının maliyetini açıkladı.
Ege’den getirilen bu özel taşın çıkarılması,işlenmesi,nakliyesi ,firma payı ve işçilik hesaplandığında 1.5 milyon lira üzerinde paraya mal oluyor ,eğer bizi yalanlıyorlarsa çıkıp kalem kalem tüm maliyeti açıklasınlar dedi.Küçük çakıl taşlarının törpülenerek yapıldığı tamburlu dolamit ve Ege bordürlü taşlar Kaçak Saray’ın avlusunda kullanmışlar ve 490 ton getirmişlerbu taştan.Maliyeti 588 bin TL tutuyor,sadece ham hali 60 bin TL nakliye tutarı ile egeden Ankara’ya geliyor.105 bin TL KDVsi var.865 bin Ankara’ya gelişi.yüklenici firmanın en az yüzde yirmi beş karı vardır.
Biz Saray’ın gerçek maliyetler ile en az 5 milyar liraya mal olduğunu düşünüyoruz.

Saray’da çalışan işçilerin sosyal medya hesaplarında paylaştıkları fotoğraftan ,Saray’ın çizmlerine ulaştıklarını belirten Candan ,”Saray’ın gerçek oda sayısının doğru olmadığını 2 bin odanın daha doğru olduğunu görüyoruz.Dört ayrı blok var.Her katta en az 175 oda bulunuyor.Dört kattan hesaplandığından gerçek oda sayısının bin 150’nin çok üzerinde olduğunu görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

(haberankara)

Diğer Haber

Motorine indirim geliyor

Akaryakıt sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litre …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir