Anasayfa / Bilgi Bankası / Singapurda araştırmacılar, yeni bir elastomer buldu.

Singapurda araştırmacılar, yeni bir elastomer buldu.

Singapur – Teknoloji ve Tasarım Singapur Üniversitesi’nden araştırmacılar, yüzde 1100’e kadar gerilebilen ve UV kür temelli 3 boyutlu baskı teknikleri için oldukça esnek ve ultraviyole özellikli (SUV) elastomerler ailesini geliştirdiler. SUV elastomer bileşimleri ile yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu baskı kullanmak ,kompleks 3 boyutlu kafesler veya boşluklu yapıların çok büyük deformasyona sahip doğrudan  hazırlanmasını  izin  veriyor. Bu tür SUV elastomerleri için üretim süresi  de büyük ölçüde azaltılır.

Projeyi çevreleyen araştırma kısa süre önce Journal of Advanced Materials’da “Dijital Işık İşleme Tabanlı Üç Boyutlu Baskı İçin Oldukça Gerilebilir ve UV İyileştirilebilir Elastomerler” başlığı altında yayınlandı.

Genel olarak, UV kürlenmesine dayalı 3D baskı teknikleriyle birlikte SUV elastomerlerinin Yumuşak aktüatörler ve robotlar, esnek elektronikler, akustik meta materyalleri ve diğer pek çok uygulamayı içeren yumuşak ve deforme olabilen 3D yapıları ve cihazları imal etme kabiliyetini önemli ölçüde arttırdı.

Diğer Haber

Emekli ve memur zam oranları netleşiyor

TÜİK'in açıkladığı Kasım ayı enflasyon verileri ile emekli ve memurun zam senaryoları da bir kademe daha netleşti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce yaptığı açıklamalara dayanarak işçi emeklileri için de kademeli zam tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir