Anasayfa / Genel / Küresel piyasalarda iştahı Yellen’ın Çin uyarısı düşürdü

Küresel piyasalarda iştahı Yellen’ın Çin uyarısı düşürdü

Asya hisse senedi endeksleri, ABD Hazine Bakanı Yellen’in Çin ekonomisindeki yavaşlamanın yayılma riski oluşturabileceği uyarısının da etkisiyle düştü.

Öte yandan Evergrande’nin zarar açıklaması ve borç yapılandırma süreci Çinli konut şirketi hisselerinin düşüşlere öncülük etmesine neden oldu.

Pazartesi günü işleme kapalı olan Japon Nikkei 225 hafif yükselirken, Hong Kong Hang Seng yüzde 2’nin üzerinde düşüyor. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri de satıcılı açılışlara işaret ediyor.

Bloomberg Dolar Endeksi bugün ABD’de açıklanacak perakende satışlar verisi öncesinde 15 ayın en düşük seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

Dolardaki düşüşte geçen hafta açıklanan zayıf ABD enflasyon verileri sonrası Fed’in sıkılaştırma adımlarının sonuna yaklaşıldığı beklentisinin ortaya çıkması etkili olmuştu.

“ABD’de getiri eğrisi bu kez farklı”

ABD’de tahvil getiri eğrisinin giderek daha derin şekilde terse dönmesi çok sayıda yatırımcıda resesyon endişelerini artırsa da Goldman Sachs Başekonomisti Jan Hatzius bu endişelere katılmıyor.

Pazartesi günü yayımladığı notta “Getiri eğrisinin terse dönüşüyle ilgili yaygın endişeyi paylaşmıyoruz” diyen Hatzius, geçen hafta ABD’de açıklanan düşük enflasyon verilerine karşın resesyon olasılığı değerlendirmesini yüzde 25’ten yüzde 20’ye düşürdü. Hatta ABD’nin önümüzdeki 12 ayda resesyondan kaçınma şansını yüzde 80 olarak öngördü.

Çok sayıda yatırımcı resesyon sinyali vermede neredeyse kusursuz bir sicile sahip olan getiri eğrisinin terse dönüşünden endişe duyuyor. ABD’de geçmişte yaşanan 7 resesyon döneminde 3 ay vadeli bonoların getirisi, 10 yıllık tahvil getirilerin üzerine çıkmıştı.

Şu anda da kısa vadeli tahvillerin getirisi, uzun vadeli tahvillerin getirisinin 150 baz puandan fazla üzerine çıkmış durumda. Bu da son 40 yılda görülen en büyük farka yakın. Ancak Hatzius’a göre normalde yatırımcıların kısa vadeli yerine uzun vadeli tahvil tutmak için talep ettikleri vade primi uzun vadeli ortalamasının “çok altında” ve eğriyi tersine çevirmek için daha az sayıda faiz indiriminin yeterli olacak.

Diğer Haber

Teknoloji devlerinden seçimlerde aldatıcı yapay zeka içerikleriyle mücadele sözü

Adobe, Amazon, Google, IBM, Meta, Microsoft, OpenAI, TikTok ve X'in de aralarında bulunduğu 20 teknoloji şirketi, dünya genelinde bu yıl düzenlenecek seçimlerde yapay zekanın aldatıcı şekilde kullanımına karşı birlikte mücadele etme taahhüdünde...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir