Anasayfa / Ayın Konusu / Liderlerde olması gereken 10C formülü

Liderlerde olması gereken 10C formülü

leeıacca,adını Chrysler ‘deki yönetim başarısı ile duyurdu ,dünyanın önde gelen yöneticleri arasına girdi.
Emekliye ayrıldıktan sonra yönetim kurullarında görev aldı,kendi adını taşıyan vakıf ile ilgilendi.
‘WHERE HAVE ALL THE LEADERS GONE’ (Bütün Liderler Nereye gitti?) adlı kitabında ,sadece şirketleri değil,politikacıları da değerlendiriyor.İşadamı ve yöneticilere önerilerde bulunuyor ve onların eksikliklerini ortaya koyuyor.
Özellikle de ’10 C ‘formülüne dikkat çekiyor ve bu kapsamda ‘liderlerin sahip olması gereken ortak özelliklere ‘dikkat çekiyor.

Artan rekabet ve günden güne zorlaşan hayat şartları içersinde liderde olması gereken 10 C formülünü inceleyelim.

1.MERAK (CURİOSİTY)Bu maddeye göre lider olan kişi,ona ‘Evet efendim’diyen kalabalığın içindeki küçük grubu ortaya çıkarmalı ve o kişilerin ne söylediğini dinlemeli.Aynı zamanda çevresinde olup bitenle çok yakından ilgilenmeli,okumalı ve araştırmalı.Dinleme özelliğine sahip plmayan kişi,aslında küstah bir kişidir.Çünkü böyle kişiler,herşeyi bildiğini sanan ya da başkalarının düşünceleri ile ilgilenmeyen insanlardır.
George Bush ,gazete okumadığı için övünür,anket sonuçlarını dinlemediğini söylemişti ki anktet sonuçları onu seçim sabahı uykusundan uynaduracak kadar etkili bir sonuçtu.

2.YARATICI(CREATİVE)liderin yaratıcı olması gerekir.Bu ,kutunun içindekileri değil,dışındakileri fark edebilmesi anlamına geliyor.liderlik değişimi yönetmekle de ilgilidir.
Bush ,Iraktaki sorunlar ile ilgili içgüdülerine güvenerek kendinden emin olması ile hata yapmıştı.Oysa liderlik değişimi yönetmekle de ilgildir.

3.İLETİŞİM(COMMUNİCATİON)Bir liderin iletişiminin mutlaka güçlü olması gerekir.İnandırıcılığını yitirmemeli.İletişim
derken ben birinin ağzından çıkan ve diğerinin dinlediği süreçten bahsetmiyorum.Benim bahsettiğim konu,gerçeklerve gerçekleri doğru aktarabilme yeteneği.Kimse bu yetiye doğuştan sahip olmaz.Aksine çoğu kişi zamanlarını bizleri olayların o kadar da kötü olmadığına inandırmya çalışarak geçiririr.Bu durum inkar ya da dürüst olmayan bir davranış olarak mı algılanır bilmiyorum ama birilerine,olmayan şeyleri kanıtlama ihtiyacı belli bir süre sonra sizi delirtebilir.İletişim önce bu çok acı olsa da -doğruyu söylemek ile başlar.
Bush Irak’taki savaş sırasında herşeyin iyi olacağını söyle se de kaos yükseliyordu.

4.KARAKTERLİ(cHARACTER)Karakter sahibi lider,doğru ve yanlış arasındaki farkı bilen ve doğru olanı yapabilen kişi anlamına gelir.Bir keresinde Abraham Lİncoln,’Eğer birinin karakterini ölçmek istiyorsanız,ona güç verin’demiş.
Bush ırak savaşındadünyaya gücünü kanıtlamak için sonuçlarını düşünmeden birçok insanın ölmesine neden olarak insanlara saygısını da yitirdi.

5.CESARETLİ(COURAGE)Bir lider cesaretli olmalıdır.Etrafındaki insanları cesareti ile etkileyebilen kişiler olmalı .Bu görüşüm sadece erkekler için değil ,kadınlar için de geçerli.Ama kişinin kendi kendi ile övünmesine asla cesaret diyemeyiz.Kabalık da cesaret tanımının içine girmez.
George Bush, Connecticutlu asil bir ailenin kanını taşısa da kovboy gibi konuşmayı tercih ediyordu.Bilirsiniz ,’Benim silahım seninkinden büyüktür’gibi sözler..bu sözler kişinin ne kadar cesur olduğunu göstermez.21.yy da cesaret kabadayılık anlamına gelmez.Cesaret , bir masada oturup anlaşabilmektir.
Eğer bir politikacıysanız, cesaret oylama size pahalıya patlasa bile bedelini bilerek pozisyon alabilmektir.

6.İNANÇ(CONVİCTİON)liderin sahip olması gereken özelliklerden bir de inanç.Belli bir amaç için liderin hırslı olması gerekir.Bunun için de tutkulu olmak şart.Yani liderin bir hedefi gerçekletirebilmesi için bir şeyler yapma isteği olmalı.Bu inanca sahipse lider hedeflerini başarmak için çalışır.
Bush kendini çiftliği ile uğraşmayı kendini işine vermekten daha çok tercih etti.

7.KARİZMA(CHARİSMA)liderin sahip olması gereken karizmada ,gösteriş meraklıları değil.Karizmatikler insanları peşinden sürükleyebilen kaliteli kişilerdir.Yani onların ilham alınan özelliğine sahip kişiler diyebiliriz.insanlar bir liderin peşinden giderler.Çünkü ,etrafındakilere güven duygusunu verir.
George Bush, barbekü partisi veya beyzbol için karizmatik olsa da global tehliklerden dolayı dünyaya verdiği zarardan iyi bir başkan sayılmaz.

8.BİLİRKİŞİ(COMPETENT)Ne yaptığının farkında olmak.Bunun ötesinmde liderin etrafındaki insanların ne yaptığını da iblmesi gerekiyor.Liderin olaylara hakim olması gerekiyor.Gerçekleştirdiği her işin sonunu fark edebilmesi çok önemli,İyi bir liderin problem çözebilecek yetiye sahip plması gerekiyor.
Amerika ,George Bush ile bilirkişi olayını rafa kaldırmıştı.

9.SAĞDUYU(COMMONSENSE)Charlie Beacham kuralları, Charlie , Ford’un Pensilvanya’da doğu bölgesi müdürü idi ve Lee Iacocca’ya -senin insan olduğuna dair en büyük göstergeler mantığını kullanabilmen ve sağduyun derdi.Bu Geroge Bush’da olmayan bir özellikti.

10.EN BÜYÜK C :KRİZ (CRİSES)Liderlik kriz anlarında sahtekarlığa dönebilir .Fakat gerçek liderler her zaman krizi fırsata çevirmeyi başarmışlardır.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Credit Suisse’e ‘sızıntı’ davası 

İsviçre Federal Başsavcılığı, 2022'de Credit Suisse’e veri sızıntısıyla ilgili ceza davası açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.