Anasayfa / Ayın Konusu / Liderlerde olması gereken 10C formülü

Liderlerde olması gereken 10C formülü

leeıacca,adını Chrysler ‘deki yönetim başarısı ile duyurdu ,dünyanın önde gelen yöneticleri arasına girdi.
Emekliye ayrıldıktan sonra yönetim kurullarında görev aldı,kendi adını taşıyan vakıf ile ilgilendi.
‘WHERE HAVE ALL THE LEADERS GONE’ (Bütün Liderler Nereye gitti?) adlı kitabında ,sadece şirketleri değil,politikacıları da değerlendiriyor.İşadamı ve yöneticilere önerilerde bulunuyor ve onların eksikliklerini ortaya koyuyor.
Özellikle de ’10 C ‘formülüne dikkat çekiyor ve bu kapsamda ‘liderlerin sahip olması gereken ortak özelliklere ‘dikkat çekiyor.

Artan rekabet ve günden güne zorlaşan hayat şartları içersinde liderde olması gereken 10 C formülünü inceleyelim.

1.MERAK (CURİOSİTY)Bu maddeye göre lider olan kişi,ona ‘Evet efendim’diyen kalabalığın içindeki küçük grubu ortaya çıkarmalı ve o kişilerin ne söylediğini dinlemeli.Aynı zamanda çevresinde olup bitenle çok yakından ilgilenmeli,okumalı ve araştırmalı.Dinleme özelliğine sahip plmayan kişi,aslında küstah bir kişidir.Çünkü böyle kişiler,herşeyi bildiğini sanan ya da başkalarının düşünceleri ile ilgilenmeyen insanlardır.
George Bush ,gazete okumadığı için övünür,anket sonuçlarını dinlemediğini söylemişti ki anktet sonuçları onu seçim sabahı uykusundan uynaduracak kadar etkili bir sonuçtu.

2.YARATICI(CREATİVE)liderin yaratıcı olması gerekir.Bu ,kutunun içindekileri değil,dışındakileri fark edebilmesi anlamına geliyor.liderlik değişimi yönetmekle de ilgilidir.
Bush ,Iraktaki sorunlar ile ilgili içgüdülerine güvenerek kendinden emin olması ile hata yapmıştı.Oysa liderlik değişimi yönetmekle de ilgildir.

3.İLETİŞİM(COMMUNİCATİON)Bir liderin iletişiminin mutlaka güçlü olması gerekir.İnandırıcılığını yitirmemeli.İletişim
derken ben birinin ağzından çıkan ve diğerinin dinlediği süreçten bahsetmiyorum.Benim bahsettiğim konu,gerçeklerve gerçekleri doğru aktarabilme yeteneği.Kimse bu yetiye doğuştan sahip olmaz.Aksine çoğu kişi zamanlarını bizleri olayların o kadar da kötü olmadığına inandırmya çalışarak geçiririr.Bu durum inkar ya da dürüst olmayan bir davranış olarak mı algılanır bilmiyorum ama birilerine,olmayan şeyleri kanıtlama ihtiyacı belli bir süre sonra sizi delirtebilir.İletişim önce bu çok acı olsa da -doğruyu söylemek ile başlar.
Bush Irak’taki savaş sırasında herşeyin iyi olacağını söyle se de kaos yükseliyordu.

4.KARAKTERLİ(cHARACTER)Karakter sahibi lider,doğru ve yanlış arasındaki farkı bilen ve doğru olanı yapabilen kişi anlamına gelir.Bir keresinde Abraham Lİncoln,’Eğer birinin karakterini ölçmek istiyorsanız,ona güç verin’demiş.
Bush ırak savaşındadünyaya gücünü kanıtlamak için sonuçlarını düşünmeden birçok insanın ölmesine neden olarak insanlara saygısını da yitirdi.

5.CESARETLİ(COURAGE)Bir lider cesaretli olmalıdır.Etrafındaki insanları cesareti ile etkileyebilen kişiler olmalı .Bu görüşüm sadece erkekler için değil ,kadınlar için de geçerli.Ama kişinin kendi kendi ile övünmesine asla cesaret diyemeyiz.Kabalık da cesaret tanımının içine girmez.
George Bush, Connecticutlu asil bir ailenin kanını taşısa da kovboy gibi konuşmayı tercih ediyordu.Bilirsiniz ,’Benim silahım seninkinden büyüktür’gibi sözler..bu sözler kişinin ne kadar cesur olduğunu göstermez.21.yy da cesaret kabadayılık anlamına gelmez.Cesaret , bir masada oturup anlaşabilmektir.
Eğer bir politikacıysanız, cesaret oylama size pahalıya patlasa bile bedelini bilerek pozisyon alabilmektir.

6.İNANÇ(CONVİCTİON)liderin sahip olması gereken özelliklerden bir de inanç.Belli bir amaç için liderin hırslı olması gerekir.Bunun için de tutkulu olmak şart.Yani liderin bir hedefi gerçekletirebilmesi için bir şeyler yapma isteği olmalı.Bu inanca sahipse lider hedeflerini başarmak için çalışır.
Bush kendini çiftliği ile uğraşmayı kendini işine vermekten daha çok tercih etti.

7.KARİZMA(CHARİSMA)liderin sahip olması gereken karizmada ,gösteriş meraklıları değil.Karizmatikler insanları peşinden sürükleyebilen kaliteli kişilerdir.Yani onların ilham alınan özelliğine sahip kişiler diyebiliriz.insanlar bir liderin peşinden giderler.Çünkü ,etrafındakilere güven duygusunu verir.
George Bush, barbekü partisi veya beyzbol için karizmatik olsa da global tehliklerden dolayı dünyaya verdiği zarardan iyi bir başkan sayılmaz.

8.BİLİRKİŞİ(COMPETENT)Ne yaptığının farkında olmak.Bunun ötesinmde liderin etrafındaki insanların ne yaptığını da iblmesi gerekiyor.Liderin olaylara hakim olması gerekiyor.Gerçekleştirdiği her işin sonunu fark edebilmesi çok önemli,İyi bir liderin problem çözebilecek yetiye sahip plması gerekiyor.
Amerika ,George Bush ile bilirkişi olayını rafa kaldırmıştı.

9.SAĞDUYU(COMMONSENSE)Charlie Beacham kuralları, Charlie , Ford’un Pensilvanya’da doğu bölgesi müdürü idi ve Lee Iacocca’ya -senin insan olduğuna dair en büyük göstergeler mantığını kullanabilmen ve sağduyun derdi.Bu Geroge Bush’da olmayan bir özellikti.

10.EN BÜYÜK C :KRİZ (CRİSES)Liderlik kriz anlarında sahtekarlığa dönebilir .Fakat gerçek liderler her zaman krizi fırsata çevirmeyi başarmışlardır.

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir