Anasayfa / Genel / Sentetik kauçuğun ilginç hikayesi

Sentetik kauçuğun ilginç hikayesi

  Yüz yıllar önce Fritz Hofmann’nın sentetik kauçuğu bulmasıyla kauçuğun ilginç hikayesi başlar.Kauçuk 16. yüzyılda silge ve yağmurluk üretiminde kullanıldı ve daha sonra hayatımızın her alanında yer almaya başladı.

Fritz Hofmann, yüz yıl önce Elberfeld’de sentetik kauçuğu bulan Alman kimyacı. Sentetik kauçuk, günümüzde dünya genelindeki kauçuk üretimin neredeyse yarısını oluşturuyor ve günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

Güney Amerika’da yerel halkın, “ca-hu-chu” adını verdiği ve “ağlayan ahşap” anlamına gelen ağacın öz suyu olan lateksinden elde edilen maddeyle hortumlar, ıslanmayan kıyafetler ve oyunlara neşe katan, her bir yana zıplayan toplar üretildi…

16’ncı yüzyıl itibariyle Avrupalıların ilgisini çeken kauçuk, önce silge ve yağmurluk üretiminde kullanıldı. Sıcak ve soğuktan etkilenen kauçuğun sıcaklığa direncini güçlendiren ise Amerikalı bilim adamı Charles Goodyear oldu. Ancak kauçuğa ilgi, asıl 1880 yılında otomobilin buluşuyla arttı. Teker ihtiyacıyla kauçuğun stratejik bir maddeye dönüşmesine yol açtı.

Artan talep Brezilya’daki kauçuk baronlarına yaradı, çünkü bu maddeyi sağlayan ağaçlar ancak oralarda yetişiyordu.

Sanayideki kritik rolü

Bu durumsa sanayi ülkelerinin hiç hoşuna gitmedi. Bir İngiliz, Brezilya’dan 70 bin kauçuk ağıcı tohumunu gizlice çalmayı başardı ve 20’inci yüzyılda Güneydoğu Asya’daki İngiliz sömürgelerinde üretimi başladı. Günümüzde de bu ülkeler en büyük üretici konumunda.

Ardından oluşan tekeller “kauçuk sentetik olarak da üretilebilir mi” sorusunu gündeme getirdi. Daha sonra dünyaca ünlü Bayer şirketine dönüşen Friedrich Bayer Elberfelder Boya Fabrikası bu buluşu yapacak kimya uzmanına para ödülü vaat etti. Ve sonuçta kimyacı Firtz Hofmann 1909 yılında sentetik kauçuğun formülünü buldu. Kimyacı Robert Schuster bunun büyük bir başarı olduğuna vurgu yaptı:

“Fritz Hofmann’ın buluşu ne kadar övülse azdır. Ama Almanya’da bu buluşa imza atılmış olunması şaşırılacak bir durum değil. Alman kimya sanayisi 19’ıncı yüzyıl itibariyle dünyada hep öncü konumdaydı.”

Hitler’in gözdesi

Birinci Dünya Savaşı’nda Alman denizaltı üretiminde kullanılan sentetik kauçuğu, kimyacı Walter Bock’un bütadiyen ve natriyumdan ürettiği yeni bir kauçuk tür izler. 1933 yılında iktidara gelen Nasyonal Sosyalistler ise bu yeni lastik türünün potansiyelini hemen kavrar ve Hitler, otoyollar ve Volkwagen’ın inşa edilmesi emrini verir. Kimyacı Robert Schuster nedenini şöyle anlattı: “Nasyonal Sosyalistler iktidara gelince bu kıymetli ve stratejik maddeyle hemen övünmeye başlar. Doğal kauçuğa ulaşmanın ne denli zor olduğu açık. Zira bunlar İngiliz, Fransız ve diğerlerinin elinde. Bağımsız olunmak isteniyor. Kanımca bunu düşününce çok önemli bir rol oynadı.”

Savaş koşullarında kauçuğun önemini kavrayan ABD de bir Buna fabrikası kuruyor. Özetle savaş teknoloji gelişimi etkiliyen bir unsura dönüşüyor. Günümüzde yaklaşık 100 çeşit sentetik kauçuk türü var.

(Dw.com)

Kaucukdergisi.com

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

MAGNEZYUM OKSITIN, KANATLI HAYVANLARDA ETKILERI

Kemik yapısını güçlendirdiği için kanat ve ayak kırılmalarını minimuma indirmesi, Taşlığın daha rahat çalışmasını sağlaması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.