Anasayfa / Genel / Plastik kirliliği tüm dünyayı sardı

Plastik kirliliği tüm dünyayı sardı

Plastik atıklardan kopan çok ufak parçacıklar okyanuslarda ve Antartika’daki karların arasında da bulundu.

Greenpeace örgütü dünyada plastik kirliliğinden etkilenmeyen yer kalmadığını duyurdu.

Dünyanın son vahşi doğası  Antartika da bozulmaya yüz tuttu.El değmemiş görünse de, Antartika’da yakından bakınca insan kaynaklı atıkların etkisi açıkça görünüyor.

Greenpeace örgütü uzmanları 3 aylık seyahatlari boyunca su ve kar örnekleri topladı. Laboratuvarlarda yapılan testler atıkların dünyanın bu en uç noktasına kadar ulaştığını ortaya koydu.

Lousia Casson,Yaklaşık her litrede bir mikroplastik parça olduğunu ve bunun ciddi sonuç olduğunu belirtiyor.

Casson, daha önce Antartik Okyanusu’nun çevresindeki etkilerden korunduğunu düşündüklerini ifade ederek,Dünyadaki diğer okyanusları kirleten atıklara karşı bir bariyer olduğunu sanıyorduk. Ancak şimdi elimizdeki kanıtlar böyle birşeyin olmayabileceğini gösteriyor,” diyor

 “Bu sonuçlar okyanuslara plastik akışını neden durdurmamız gerektiğinin güçlü bir işareti  olduğunu söyleyen Casson,”Okyanuslarda doğal yaşama izin verecek ve atıkların neden olduğu baskıları azalatacak alanlar yaratmamız gerekiyor,” diyor.

KÜRESEL KAYGILARA YOL AÇIYOR

Mevcut durumUN yavaş yavaş küresel kaygıların ortaya çıkmasını sağladığını dile getiren Casson, “Geçen hafta Hindistan Başbakanı 2022 yılına kadar tek kullanımlık plastik poşetleri yasaklama söz verdi. Mumbai kentinde Bollywood’un film yıldızları Versova plajının temizlik çalışmalarına katılıyor” diyor.

Abigail Pande de,”Burayı temizlerken eğleniyorum. Ama öte yandan durum son derece üzücü. Buraya geldiğimde çöp yığınının çok büyük olduğunu öğrendim, ayağınızın altını kazsanız oradan bile plastik çıkıyor. Bu plajı tamamen temizlemek yıllar sürecek,” diyor.

(Henry Ridgwell)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir