Anasayfa / Genel / Topraktaki mikroplar tarafından parçalanabilen polimer film üretildi

Topraktaki mikroplar tarafından parçalanabilen polimer film üretildi

Birçok ülkede tarım uygulamalarında toprağı örtmek için ince polietilen filmler kullanılıyor. Bu uygulamanın yarattığı kirlilikten yola çıkan araştırmacılar PBAT olarak anılan ve toprakta biyolojik süreçle parçalanabilen bir polimerden film ürettiler.

Birçok ülkede çiftçiler yabani otlarla başa çıkabilmek, toprak sıcaklığını artırmak, nemli tutmak ve bu sayede ekinlerini verimini artırmak amacıyla toprağı çok büyük miktarlarda polietilen (PE) filmlerle kaplıyorlar. Ancak bu filmleri hasattan sonra toplamak çoğunlukla mümkün olmuyor. Plastik film artıkları toprakta birikiyor, toprağın verimliliğini düşürüyor, suyun düzgün dağılımını engelliyor.

Bu konuya eğilen ETH Zürih Üniversitesi ve İsviçre Federal Su Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü araştırmacıları, polietilene alternatif bir polimer olan poly[butylene adipate-co-terephtalate] (PBAT) maddesinden elde edilen örtü filmlerin topraktaki mikroplar tarafından parçalanabildiğini gösterdi.

Araştırmanın sonuçları ilk kez PBAT polimer filmlerin toprak bakterilerince parçalandığını, filmin yapısında yer alan karbon atomlarının bakteriler tarafından enerji ve yeni hücre oluşumu için kullanıldığını gösterdi. Polietilen gibi petrol bazlı bir polimer olan PBAT’ın farkı toprakta parçalanabilmesi.

Bakteriler plastiği kendileri için kullandı
Araştırmacıların karbon-13 izotopu içeren monomerlerin kullanımı ile ürettiği polimer, deney sırasında uygun şartlarda toprakla buluşturuldu. Topraktaki bakterilerin polimeri parçalarken işaretli C-13 izotoplarının bir kısmını enerji döngüsü ve soluma sonucunda karbondioksit olarak saldığı, bir kısmını ise çoğalma sırasında biyokütle oluşturmak için kullandıkları gözlendi.

(Plastikciyiz.biz)

Kaucukdergisi.com

Diğer Haber

Üçlü Danışma Kurulu 5 yıl aradan sonra toplanacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma hayatının önemli sosyal diyalog mekanizmalarından olan Üçlü Danışma Kurulu'nu toplamak için harekete geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir